Pokazy naszych filmów na CINEMAFORUM
Zbliża się festiwal CINEMAFORUM. Jak co roku w jego ramach zaplanowano pokazy filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego – jedynych tak kompleksowych nagród przyznawanych młodym twórcom w Polsce. Wśród nich znalazły się aż cztery produkcje Warszawskiej Szkoły Filmowej.
CINEMAFORUM to Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych, które od 2002 roku nieprzerwanie odbywa się w Warszawie. To jeden z najdłużej organizowanych i najbardziej rozpoznawalnych polskich festiwali poświęconych filmom krótkometrażowym. Tegoroczna 20. edycja odbędzie się w dniach 3-7 listopada 2021 roku w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
W tegorocznej Kapitule Nagród im. Jana Machulskiego zasiądą: Katarzyna Klimkiewicz – reżyserka i scenarzystka, Gabriela Muskała – aktorka, dramatopisarka i scenarzystka, Piotr Dylewski – scenarzysta i reżyser oraz Michał Rytel-Przełomiec – autor zdjęć filmowych.
Decyzją Komitetu Organizacyjnego Nagród, ze względu na wyzwania, wobec których branża filmowa stanęła w obliczu pandemii COVID-19, Kapituła wybierze tegorocznych Laureatów spośród nominacji przyznanych w latach 2020 i 2021.
Warto wspomnieć, że aż cztery spośród pięciu nominacji dla naszych filmów zdobyły odtwórczynie ról kobiecych w kategorii Najlepsza Aktorka. Nominowane filmy będzie można zobaczyć w warszawskiej Kinotece. |
HARMONOGRAM PROJEKCJI
środa, 3 listopada, 21:30
PROJEKCJA IV
MASZA | reż. Krzysztof Chodorowski
- Nominacja w kategorii Najlepsza Aktorka: Daria Polunina
Daria Polunina została uhonorowana prestiżową nominacją podczas zeszłorocznych 13. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO w Radomiu. Daria pochodzi z Ukrainy, gdzie ukończyła Kijowski Państwowy Instytut Sztuk Teatralnych i Filmowych im. I.K. Karpenko-Karego. Od kilku lat mieszka w Polsce i mówi swobodnie po polsku, ukraińsku i rosyjsku, a także po francusku i angielsku. Pracuje również jako modelka. W filmie „Masza” stworzyła poruszającą kreację aktorską, wcielając się w rolę Wiery.
Daria Polunina. Kadr z filmu "Masza". Autor zdjęć: Michał Stańczyk
Pracująca na czarno w polskiej fabryce Ukrainka Wiera podejmuje próbę udzielenia pomocy swojej poszkodowanej w wypadku koleżance Maszy.
OBSADA: Daria Polunina, Sonia Mietielica Witold Dębicki, Kacper Lech, Zuzanna Rutkowska, Konrad Żygadło
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Krzysztof Chodorowski ZDJĘCIA: Michał Stańczyk MONTAŻ: Julia Muszyńska DŹWIĘK: Mateusz Weigl OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Agata Basista PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
czwartek, 4 listopada, 14:20
PROJEKCJA V
SUKIENKA | reż. Tadeusz Łysiak
- Nominacja w kategorii Najlepsza Aktorka: Anna Dzieduszycka
- Nominacja w kategorii Najlepszy Scenariusz: Tadeusz Łysiak
Anna Dzieduszycka otrzymała nominację do Nagród im. Jana Machulskiego za swoją wyjątkową kreację Julii aż dwukrotnie: podczas zeszłorocznej 7. edycji WAMA Film Festival oraz na tegorocznym 14. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Zoom – Zbliżenia. Główna rola w filmie krótkometrażowym "Sukienka" jest debiutem aktorskim Anny. Choć nie jest ona zawodową aktorką, jej talent został już doceniony przez jury i widzów na całym świecie. Anna zdobyła główną nagrodę dla najlepszej aktorki na Flickers' Rhode Island International Film Festival w USA.
Tadeusz Łysiak, reżyser i scenarzysta filmu, dostał swoją nominację na tegorocznym Zoomie. Tadeusz to absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim i student reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Twórca dwóch nagradzanych w Polsce i na świecie krótkich metraży: „Techno” oraz „Sukienka”. Uczestniczył w prestiżowym programie FUTURE FRAMES – Generation NEXT of European Cinema w ramach Eastern Promises przy festiwalu w Karlowych Warach. Jest także laureatem nagrody "Odkrywczego Oka” dla młodego utalentowanego twórcy podczas festiwalu filmów polskich w Chicago.
Anna Dzieduszycka. Kadr z filmu "Sukienka". Autor zdjęć: Konrad Bloch
Żądza, seksualność i fizyczność. To najgłębsze pragnienia, które dziewica Julia tłumi w sobie, pracując w przydrożnym motelu. Jest tak, dopóki na jej drodze nie staje przystojny kierowca ciężarówki, który wkrótce zostaje przedmiotem jej fantazji.
OBSADA: Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała, Szymon Piotr Warszawski, Andrzej Glazer, Lea Oleksiak
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Tadeusz Łysiak ZDJĘCIA: Konrad Bloch MONTAŻ: Mariusz Gos DŹWIĘK: Błażej Kafarski MUZYKA: Jan Królikowski KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Monika Ossowska OPIEKA ARTYSTYCZNA: Wojciech Saramonowicz PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa, Dobro, Miło Postproduction, Studio Głośno
czwartek, 4 listopada, 14:20
PROJEKCJA V
PRZESTRACH | reż. Joanna Helena Szymańska
- Nominacja w kategorii Najlepsza Aktorka: Zoja Szcześniak
Zoja jest jedną z najmłodszych nominowanych do tej prestiżowej nagrody. Nominacja została przyznana jej podczas tegorocznego 8. WAMA Film Festival w Olsztynie za poruszającą rolę Uli. "Przestrach" jest dopiero drugim filmem w portfolio młodej aktorki, co czyni jej sukces jeszcze bardziej imponującym.
Zoja Szcześniak. Kadr z filmu "Przestrach". Autor zdjęć: Przemysław Brynkiewicz
„Przestrach” to osadzona w mazurskiej wiosce magiczna i brutalna opowieść o niezwykłej więzi pomiędzy ojcem a ośmioletnią córką i o tym, jak straszne konsekwencje może mieć próba odebrania nadwrażliwej dziewczynki uzależnionemu od alkoholu Muzykowi. Mała Ula nie wie, że na przyjęciu komunijnym zamiast wyczekiwanej matki, która odeszła, zjawi się kuratorka z ośrodka opieki społecznej gotowa natychmiast zabrać ją do domu dziecka. Jednak dziewczynka nigdy i nikomu nie pozwoli na odebranie tego, co udało się jej ocalić po odejściu matki. Razem ze swoim ojcem, lokalnym organistą, wbrew wszystkiemu i wszystkim wierzy, że kobieta wróci i wciąż czeka na ten moment. Radosny, majowy dzień pierwszej komunii świętej zmieni się w koszmarny triumf dzikiego świata mazurskiej przyrody, który jest jedynym sprzymierzeńcem małej Uli.
OBSADA: Zoja Szcześniak, Mariusz Kiljan, Joanna Fertacz, Joanna Trzepiecnińska, Dominika Pasternak, Karolina Gibowska, Andrzej Andrzejewski, Rafał Zawierucha, Aleksy Komorowski
REŻYSERIA: Joanna Szymańska SCENARIUSZ: Malwina Chojnacka ZDJĘCIA: Przemysław Brynkiewicz MONTAŻ: Łukasz Falkowski, Rafał Stolarczyk, Adam Cyran DŹWIĘK: Karol Szykowny MUZYKA: Jan Sanejko OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Ślesicki PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
czwartek, 4 listopada, 16:40
PROJEKCJA VI
NAD WISŁĄ | reż. Agata Korycka
- Nominacja w kategorii Najlepsza Aktorka: Aleksandra Pisula
Aleksandra Pisula została nominowana przez jury tegorocznych 14. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO w Radomiu. Aleksandra ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Współpracowała m.in. z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem im. Kochanowskiego w Opolu i Teatrem Ochoty w Warszawie. Pisula ma na swoim koncie liczne role teatralne, filmowe i serialowe. Jest współautorką scenariusza "Ataku paniki", w którym zagrała jedną z głównych ról. W "Nad Wisłą" stworzyła przejmującą kreację policjantki Kingi.
Aleksandra Pisula. Kadr z filmu "Nad Wisłą". Autor zdjęć: Olaf Malinowski
Film "Nad Wisłą" opowiada o odwadze niezbędnej, by przeżyć życie w zgodzie ze sobą. Kinga zakochuje się w kobiecie, angażuje w pomoc protestującym i pobitym w trakcie Marszu Niepodległości kobietom, które sprzeciwiają się nacjonalizmowi i faszyzmowi. Jest policjantką i łamie rozkaz. W filmie znajdują się nawiązania do autentycznych wydarzeń. Bohaterka angażuje się w Strajk Kobiet (w filmie występuje Marta Lempart). Te działania dają jej siłę, aby odrzucić wartości, z którymi się nie zgadza i zbudować siebie na nowo.
OBSADA: Aleksandra Pisula, Anna Gorajska, Anna Bielecka, Dobromir Dymecki, Łukasz Wójcik, Maciej Gośniowski
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Agata Korycka ZDJĘCIA: Olaf Malinowski MONTAŻ: Anna Maria Filipow DŹWIĘK: Patrycja Krysik, Zofia Węgrzyn MUZYKA: Przemysław Książek OPIEKA ARTYSTYCZNA: Marek Brodzki KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Pamela Barbaś, Aleksandra Ziomka PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Nominację do Nagród im. J. Machulskiego otrzymali także aktorka Judyta Paradzińska oraz aktor Bartosz Bielenia za role w filmie "Ondyna" w reżyserii naszego absolwenta, Tomasza Śliwińskiego. Ten szczególny film dedykowany jest Leo – synkowi Tomka oraz wszystkim chorym na klątwę Ondyny (CCHS) i ich bliskim. Tomasz nakręcił już film dokumentalny – "Nasza klątwa" – poruszający problem tego rzadkiego schorzenia. Obraz, wyprodukowany przez Warszawską Szkołę Filmową, został nominowany do Oscara.
Życzymy powodzenia naszym Twórcom i Twórczyniom! Serdecznie zapraszamy na pokazy naszych filmów do Kinoteki!
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej