„Lena” opowiada historię młodej, ciężarnej dziewczyny mieszkającej w warszawskiej kamienicy. Twierdzi, że ojciec dziecka, Konrad zastrasza ją i zmusza do usunięcia ciąży. Jak się później okazuje, problem Leny jest bardziej realny, niż się mogło zdawać.
Trwa druga wojna światowa. Zdesperowany i ograbiony kułacki gospodarz polskiego pochodzenia postanawia przejść przez pole minowe po jabłka dla umierającego syna.
20.10.2021, środa // 19:00
Aleks jest cichym, nowym szermierzem w szkole szermierczej, który próbuje wygrać turniej szermierczy radząc sobie jednocześnie z dziewczyną która go podrywa i jej agresywnym bratem.
60-letni rolnik Ryszard mieszka w małej wsi, gdzie samotnie opiekuje się swoją chorą na Alzheimera żoną. Przypadkowe spotkanie z dziewczyną z dużego miasta odkrywa przed nim świat muzyki techno, która, choć na chwilę, pozwala mu zapomnieć o krzyżu, jaki dźwiga na swych barkach.
Mężczyzna próbuje przezwyciężyć kryzys małżeński, podczas gdy zmaga się z dziwną obsesją.
Co może zrobić ojciec, gdy jego ukochana nastoletnia córka została przez kogoś tak bardzo skrzywdzona, że odnajduje ją w łazience, we krwi, nieprzytomną? Co może zrobić, gdy system zawodzi, wręcz staje na drodze do sprawiedliwości i rzuca oskarżenia nie tam, gdzie powinien? Zrealizowany bardzo prostymi środkami film ze społecznym i realistycznym zacięciem, wyjątkowo aktualny w kontekście akcji #MeToo i publicznej debaty o prawach kobiet.
Ojciec, syn, las i nabita strzelba – historia próby pojednania, która staje się bolesną lekcją dorosłości dla wszystkich zaangażowanych.
Troje bohaterów, muzyk, jego córka i przyjaciel imigrant, mierzą się z wewnętrznymi problemami i uczą się walczyć o to, czego naprawdę chcą.
Historia 14-letniej dziewczyny udającej się w podróż z matką, by dokonać aborcji.
Pani Krystyna jest niewidomą poetką. Żyje w maluteńkim warszawskim mieszkanku, którego, z racji stanu zdrowia, nie jest już w stanie samodzielnie opuszczać. Zdana na innych, nieustannie komentuje otaczający ją świat, pisząc wiersze.
Pierwsze uczucia i pierwsze rozczarowania w życiu jedenastoletniego chłopca, który wraz z ojcem przyjeżdża do dziadka na Ukrainę w czasie letnich wakacji. Film jest historią pierwszej miłości chłopca. Poprzez opowieść o jego uczuciu do ukraińskiej dziewczynki ukazuje związek świata dorosłych ze światem dzieci.
Subtelna podróż w głąb magicznego świata wyobraźni niewidomego chłopca.
Historia młodej dziewczyny ze wsi, która staje w konflikcie z miejscowym proboszczem, co sprawia, że zostaje wykluczona z wiejskiej społeczności. Inka musi samotnie zmierzyć się z decyzją i odpowiedzieć na pytanie, czy warto walczyć o swoje wartości za wszelką cenę.
Samotny mężczyzna ratuje psa spod kół samochodu. Wydarzenie sprawia, że zaczyna się nim interesować sąsiadka.
"Tropical Island" to krótkometrażowy komediodramat o Bladym - 19-letnim albinosie, który na wakacje chce się wyrwać ze swojego szarego, nudnego, upalnego blokowiska i wyjechać do sztucznej wyspy pod Berlinem. Żeby to zrobić musi sprzedać kilka rzeczy w tym dużą, czerwoną sofę w lombardzie, który jest po drugiej stronie osiedla. Nie ma nikogo do pomocy, a upalne lato też nie pomaga, więc będzie zmuszonym znaleźć wspólny język z Majkiem, 20-letnim cwaniaczkiem ze znienawidzonego osiedla i tym samym przełamać swoje lęki i zamknięcie na ludzi. Po drodze będzie napotykał kolejne postaci i kolejne sytuacje w wyniku, których będzie musiał nabrać dystansu, by skonfrontować się ze swoimi kompleksami. Jest to film o poczuciu inności, samotności i akceptacji siebie poprzez przyjaźń.
Polskie wybrzeże, koniec lata. Samotna dziewczyna borykająca się z Zespołem Tourette'a spotyka na plaży chłopaka puszczającego latawiec. Jest zafascynowana kontrolą, jaką on ma nad swobodnym lotem. Jej samej brakuje kontroli nawet nad własnym ciałem. Tymczasem on - skrywający w swoich działaniach i obsesjach Zespół Aspergera - dotąd zawsze "latał sam". Teraz na jego drodze pojawia się nieznajoma, która zaburza istniejący porządek. To początek historii o wspólnocie, która rodzi się z odmienności.
To film o pierwszej, nieśmiałej miłości i o tym, że czasami robimy przez nią głupie rzeczy. Dwójka dwunastolatków ze wsi zabiera sześcioletnie dziecko na pola. W trakcie ich wędrówki wydarzają się jednak rzeczy, przez które już nic nigdy nie będzie takie samo. Można powiedzieć, że jest to film drogi, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje.
Szkic do portretu Jana Tomaszewskiego.
Brat i siostra urządzają pogrzeby owadów. Podczas zabawy wspominają śmierć matki. Pewnego dnia spotykają w lesie mężczyznę, który chce się powiesić. Samobójca próbuje przegonić dzieciaki, jednak te nie odstępują go na krok.
Pedantyczny Włodek od lat prowadzi dom bankietowy. Zajmuje się organizacją wszelkich imprez- od studniówek, po przyjęcia emerytalne. Mała pomyłka sprawia, że Włodek musi poprowadzić wesele i ostatnie pożegnanie jednocześnie w tym samym budynku, tak by żadna z uroczystości nie dowiedziała się o tej drugiej.
Świat Pawła - Japonia, anime i gry komputerowe. Świat jego rodziny - sklep spożywczy, obiady niedzielne, telewizja. Gdy Paweł nie dostaje się na wymarzone studia, zamyka się w wirtualności. We własnym pokoju.
Koniec lata. Młode małżeństwo wyjeżdża na długo upragniony urlop . Ich spokój zostaje zakłócony przez pozornie niegroźny incydent. Atmosfera między dwojgiem kochanków gęstnieje z każdą minutą.
Nastoletnia Julka bierze udział w konkursie, w którym główną nagrodą jest kolacja ze znanym polskim aktorem. Jednocześnie jej chłopak Janek organizuje romantyczny wieczór, gdzie będą mogli przeżyć swój "pierwszy raz". Niespodziewana wygrana w konkursie stawia ich związek w skomplikowanej sytuacji.
Etiuda na podstawie sztuki Joanny Owsianko.
Dwóch uczniów szkoły średniej przeżywa fascynację dojrzałą, atrakcyjną kobietą o imieniu Żaklina. Przyjaźń chłopców umocniona wspólną pasją kręcenia filmów wydaje się być niezniszczalna do czasu, kiedy oboje próbują ją uwieść.
Adaptacja wojennego opowiadania Marka Hłaski o tym samym tytule. Film opowiada o dziewięcioletnim chłopcu, który jest zakochany w ukrywającej się po sąsiedzku żydowskiej dziewczynce. Widuje się z nią tylko nocami. By móc spotykać się także w ciągu dnia wpada na pomysł, który okazuje się śmiertelnie niebezpieczny.
Adaptacja opowiadania Marka Hłaski „Pierwszy krok w chmurach”. Historia pierwszego razu młodych ludzi, przerwanego przez dwóch starych mężczyzn.
01.01.2011, niedziela // 00:00
Dwóch pijanych, wracających nad ranem z imprezy chłopaków, znajduje na brzegu jeziora śpiącą dziewczynę. Postanawiają, że ich zabawa nie musi się jeszcze kończyć.
Jest rok 1946. Grupa żołnierzy wyklętych, otrzymuje rozkaz rozstrzelania towarzysza broni, oskarżonego o zdradę.
Zawód turysta, to historia polskiego przemytnika haszyszu, który opowiada o swojej pracy jak o zwyczajnym zajęciu, porównując go do wielu zawodów, z którymi miał do czynienia. Próbuje usprawiedliwiać swoje działania oraz ukazywać pozytywne aspekty życia jakie wiedzie przemytnik. Bohater tworzy historię prawię jak z baśni, momentami straszną, czasami piękną, ale w konsekwencji naiwną. Wierzy w swój proceder tak bardzo, że jest w stanie ryzykować swoją wolność, a nawet życie, po to by utrzymać się w tej iluzorycznej rzeczywistości jak najdłużej. Spowiedź bohatera jest ilustrowana fabularną częścią, przedstawiającą dobę z jego życia. Dobę rozpięta pomiędzy hotelem a lotniskiem - bramą ku wolności. Taka historia, jak jej podobne, musiała skończyć się tragicznie, a mydlana bańka pęknąć bezpowrotnie.
Film opowiada historię pewnego maturzysty, który ucieka z własnej studniówki. Nie mogąc wrócić do domu przed wschodem, błąka się po mieście i spotyka na swojej drodze bardzo specyficznych ludzi, dzięki którym przeżywa najdziwniejszą noc w swoim życiu.
Krótki film o tym, co dzieje się, gdy mąż wychodzi z domu po papierosy i wraca po 20 latach. A także o uczuciach, które nie umierają i dobrych chęciach bez uzasadnienia.
Nieznośna nuda życia pracownika call-center sprawia, że kreuje on Disneyland w krzywym zwierciadle ze skrawków informacyjnego chaosu. Mówiąc po ludzku: zobacz, co się dzieje, kiedy bez przerwy musisz "deklarować się jako zdrowy, inteligentny i poczytalny".
01.04.2010, czwartek // 00:00
Kronika jednego lata dziadka i jego wnuczki, spędzonego w towarzystwie sąsiada Mariana i pod czujnym okiem nieuchwytnego lecz wciąż obecnego "Beboka". Opowieść o śmierci świadomie doświadczanej i nieświadomie obserwowanej.
To historia dwojga młodych ludzi, którzy w obliczu niespodziewanej ciąży muszą nauczyć się akceptować siebie nawzajem, pomimo dwóch różnych światów z których pochodzą.
01.01.2009, piątek // 00:00
Podróż do leżącego w okolicy Krakowa "Houston" okazuje się dla Jakuba Meusa powrotem do przeszłości. Wspomnienie tego, co najbardziej bolesne, niesie lęk, ale także - zupełnie nieoczekiwanie - ulgę i nadzieję. Być może tylko w takiej konfrontacji można odnaleźć prawdziwego siebie.
Kameralna historia opowiedziana od końca. Scenariusz powstał na podstawie rozdziału z książki "Hollywoodzkie zwierze" Joe Eszterhasa, autora scenariusza "Nagiego instynktu".
Gorączka przedświątecznych przygotowań, w której bohater filmu - Ryszard - tym razem nie uczestniczy. Wyjeżdża do Wiednia. Czeka go wyjątkowa podróż. Jej kres wyznaczy noworoczna niespodzianka.
Dom na skraju puszczy, przyjeżdża chłopak, zjawia się dziewczyna. Czy to zdarzyło się naprawdę czy tylko w wyobraźni bohaterów? Czy są to wspomnienia czy rzeczywistość? Interpretacja zdarzeń należy do widza. Film jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy poszukiwanie miłości i jej tajemnicy, jest niewinnym pragnieniem młodej kobiety, czy naiwną ucieczką od rzeczywistości.
Portret Ryszarda Czubaka, transwestyty znanego w środowisku warszawskich artystów. Człowieka o silnym charakterze, pozwalającym mu pozostać sobą i nie rezygnować z własnej prawdy w świecie piętnującym jako odszczepieńca, zboczeńca i dziwaka.
Ballada o miłości do kina, nieco przewrotnie nawiązująca do arcydzieła Andrzeja Wajdy - "Popiół i Diament". Film opowiada historyjkę skąd w filmie "Popiół i Diament" wziął się biały koń. Całość powstała w ramach obchodów 50-lecia Polskiej Szkoły Filmowej.
01.04.2008, wtorek // 00:00
Film opowiada autobiograficzną historię pobicia reżysera przez skinów.
Film opowiada historię płatnego zabójcy, który dostaje nietypowe zlecenie od cyrkowego clowna: ma wykonać wyrok na jego bracie bliźniaku. Wyrusza w senną podróż po ciemnych i dziwnych miejscach...
01.04.2007, niedziela // 00:00
Edina jest Bośniaczką, która mieszka i studiuje w Krakowie. Z jednej strony zadziorna i wyzywająca, z drugiej wrażliwa i dziewczęco naiwna, jest zwyczajnie zagubiona w obcym mieście. W odnalezieniu siebie nie pomaga jej związek z Serbem - Markiem, którego nie akceptuje brat bohaterki. "Edina" to poetycki, wysmakowany stylistycznie film o fałszywych wyobrażeniach, które tworzymy, o dojmującej samotności i o tym, że ludzi wciąż więcej dzieli niż łączy.
Forma reportażu z wyborów Miss Mazowsza.
Dwójka chłopców, dziesięciolatek i trzynastolatek, napadają na sklepy osiedlowe. Terroryzują ekspedientki za pomocą pistoletu na kołki. Jak to się skończy?
Obraz opowiada historię starca dręczonego przez demony przeszłości, który odejmuje rozliczenie z samym sobą. Film pełen emocji o świecie, który jest wybrany za nas.
Etiuda inspirowana opowiadaniem L. Wachowski'ego "Closets".
Pierwsza, krótkometrażowa wersja "Galerianek". Film opowiada o 14-letnich gimnazjalistkach szukających w centrach handlowych sponsorów, 20-30 l. mężczyzn, którzy w zamian za seks kupują im prezenty: upragnione ciuchy, kosmetyki oraz wożą swoimi sportowymi samochodami. Główna bohaterka filmu Alicja odstaje od swoich szkolnych koleżanek nazywanych „szlaufami". Nie nosi charakterystycznych dla nich białych kozaczków, krótkich spódniczek i sztucznych paznokci. Jest nieśmiałą, nieco dziecinną nastolatką. Jednak jej największym marzeniem jest zaprzyjaźnić się z modnymi rówieśniczkami. Życie Alicji odmienia się kiedy wybawia z opresji Milenę, istną królową szlauf, a ta proponuje wprowadzić ją w środowisko, mimo, iż wychodzi na jaw kompromitujący fakt nie posiadania przez Alicję telefonu komórkowego. Milena chce pomóc jej w znalezieniu sponsora, co ma odmienić jej życie. Alicja waha się, sprawę komplikuje zakochany w niej Michał, pełen uroku kolega z klasy...
Film poświęcony Stefanowi Niedziałkowskiemu, wprowadzającemu nas w pasjonujący świat sztuki pantomimy, która zmieniła jego życie na zawsze. Artysta pokazuje nam własny, wyjątkowy sposób rozumienia tej sztuki. To niekończące się pragnienie skoordynowania umysłu i ciała, całkowitego uzewnętrznienia emocji w ciszy. Film zawiera min. nagrane po raz pierwszy warsztaty bohatera ze studentami.
Film opowiada historię mężczyzny, który żyje we własnym wykreowanym przez siebie świecie. Znika w porwanym przez diabła pociągu jadącym z Warszawy do Sopotu. Mężczyzna przekracza pomost pomiędzy widzianymi obrazami i miejscami, a zakodowanymi w podświadomości kreskówkami.
Historia o pragnieniu miłości i potrzebie bycia z bliską osobą.