Daty seansów naszych filmów na WAMA Film Festival
Już jutro (05.10.) rozpoczyna się WAMA Film Festival. W 8. edycji wydarzenia w Konkursie Filmów Krótkich znalazły się trzy tytuły Warszawskiej Szkoły Filmowej: "Nad Wisłą (reż. Agata Korycka), "Przestrach" (reż. Joanna Szymańska) oraz "Skowyt" (reż. Bartosz Brzeziński). Festiwal zakończy się 9 października. Hasłem tegorocznej edycji jest: "Normalność".
WAMA Film Festival to stworzony w 2014 roku międzynarodowy festiwal filmowy. Wydarzenie odbywa się w Olsztynie. Tematyka festiwalu nawiązuje do charakterystycznej cechy regionu Warmii i Mazur – największej w Polsce liczby mniejszości narodowych i etnicznych. Założeniem WAMA jest poruszanie tematów związanych ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup etnicznych, społecznych czy religijnych.
Poza pokazami podczas WAMA Film Festival mają też miejsce warsztaty, panele dyskusyjne oraz imprezy towarzyszące. Co roku odbywa się też ekologiczna sekcja dziecięca, czyli cykl dla najmłodszych widzów i ich rodziców łączący rozrywkę z edukacją.
W ramach wydarzenia odbywają się dwa konkursy: Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych i Konkurs Filmów Krótkich.
W tegorocznym konkursie dla krótkich metraży bierze udział aż 18. produkcji. Pośród nich aż trzy wyjątkowe tytuły Warszawskiej Szkoły Filmowej: "Nad Wisłą", "Przestrach" i "Skowyt", które zawalczą o tegoroczne Grand Prix festiwalu, a także o Nagrodę Jury Warmii i Mazur, Nagrodę Specjalną Michelin Polska SA oraz o szanse na nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.
Poniżej podajemy daty projekcji naszych filmów, które odbędą się w olsztyńskim Multikinie:
NAD WISŁĄ
reż. Agata Korycka
Konkurs Filmów Krótkich – PROJEKCJA I
piątek, 8 października, 15:30 – 17:15 – Sala nr 9
Kadr z filmu "Nad Wisłą" – autor zdjęć: Olaf Malinowski
Film "Nad Wisłą" opowiada o odwadze niezbędnej, by przeżyć życie w zgodzie ze sobą. Kinga zakochuje się w kobiecie, angażuje w pomoc protestującym i pobitym w trakcie Marszu Niepodległości kobietom, które sprzeciwiają się nacjonalizmowi i faszyzmowi. Jest policjantką i łamie rozkaz. W filmie znajdują się nawiązania do autentycznych wydarzeń. Bohaterka angażuje się w Strajk Kobiet (w filmie występuje Marta Lempart). Te działania dają jej siłę, aby odrzucić wartości, z którymi się nie zgadza i zbudować siebie na nowo.
OBSADA: Aleksandra Pisula, Anna Gorajska, Anna Bielecka, Dobromir Dymecki, Łukasz Wójcik, Maciej Gośniowski
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Agata Korycka ZDJĘCIA: Olaf Malinowski MONTAŻ: Anna Maria Filipow DŹWIĘK: Patrycja Krysik, Zofia Węgrzyn MUZYKA: Przemysław Książek OPIEKA ARTYSTYCZNA: Marek Brodzki KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Pamela Barbaś, Aleksandra Ziomka PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
PRZESTRACH
reż. Joanna Szymańska
Konkurs Filmów Krótkich – PROJEKCJA III
piątek, 8 października, 20:45 – 22:25 – Sala nr 9
Kadr z filmu "Przestrach" – autor zdjęć: Przemysław Brynkiewicz
„Przestrach” to osadzona w mazurskiej wiosce magiczna i brutalna opowieść o niezwykłej więzi pomiędzy ojcem a ośmioletnią córką i o tym, jak straszne konsekwencje może mieć próba odebrania nadwrażliwej dziewczynki uzależnionemu od alkoholu Muzykowi. Mała Ula nie wie, że na przyjęciu komunijnym zamiast wyczekiwanej matki, która odeszła, zjawi się kuratorka z ośrodka opieki społecznej gotowa natychmiast zabrać ją do domu dziecka. Jednak dziewczynka nigdy i nikomu nie pozwoli na odebranie tego, co udało się jej ocalić po odejściu matki. Razem ze swoim ojcem, lokalnym organistą, wbrew wszystkiemu i wszystkim wierzy, że kobieta wróci i wciąż czeka na ten moment. Radosny, majowy dzień pierwszej komunii świętej zmieni się w koszmarny triumf dzikiego świata mazurskiej przyrody, który jest jedynym sprzymierzeńcem małej Uli.
OBSADA: Zoja Szcześniak, Mariusz Kiljan, Joanna Fertacz, Joanna Trzepiecnińska, Dominika Pasternak, Karolina Gibowska, Andrzej Andrzejewski, Rafał Zawierucha, Aleksy Komorowski
REŻYSERIA: Joanna Szymańska SCENARIUSZ: Malwina Chojnacka ZDJĘCIA: Przemysław Brynkiewicz MONTAŻ: Łukasz Falkowski, Rafał Stolarczyk, Adam Cyran DŹWIĘK: Karol Szykowny MUZYKA: Jan Sanejko OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Ślesicki PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
SKOWYT
reż. Bartosz Brzeziński
Konkurs Filmów Krótkich – PROJEKCJA IV
sobota, 9 października, 10:15 – 12:00 – Sala nr 9
Kadr z filmu "Skowyt" – autor zdjęć: Max Bugajak
Kuba dorasta w małej, sennej wiosce, w której nic się nie dzieje. Wychowuje go ojciec alkoholik, zajmujący się na co dzień hodowlą owiec. Pewnego dnia we wsi pojawia się stary znajomy z dużego miasta. Wizyta gościa przypada na moment, w którym główny bohater wchodzi w okres odkrywania swojej seksualności. Kuba szybko staje przed trudnym wyborem.
OBSADA: Maciej Łączyński, Adam Stępnicki, Robert Czebotar, Mateusz Trojanowski, Jakub Onichowski, Bartosz Gomoła, Oskar Rybaczek
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Bartosz Brzeziński ZDJĘCIA: Max Bugajak MONTAŻ: Mariusz Gos DŹWIĘK: Adam Szlenda / Dreamsound MUZYKA: Tomasz Mreńca OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Karolina Kałakajło PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Po każdym z bloków konkursowych odbywać się będzie spotkanie z Twórcami i Twórczyniami filmów, które poprowadzi Piotr Czerkawski.
Życzymy powodzenia naszym trzem ekipom, a Was zapraszamy na ich filmy do Olsztyna!
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej