"Książę" – wizja rodziny z dziecięcej perspektywy
Film "Książę" w reżyserii i wg scenariusza naszego studenta – Filipa Rembikowskiego – zakwalifikował się do 38. edycji festiwalu filmów dla dzieci – Chicago International Children's Film Festival. Wydarzenie odbędzie się w dniach 5-14 listopada w formule hybrydowej.
Chicago International Children's Film Festival powstał w 1983 roku i jest najstarszym festiwalem filmów dziecięcych z sekcją konkursową w USA i największym na świecie dorocznym festiwalem tego typu. Wydarzenie od niemal 40. lat prezentuje produkcje wyznaczające nowe schematy w podejściu do opowiadania historii, oferujące unikalne bądź rzadko spotykane punkty widzenia oraz charakteryzujące się artystycznym i technicznym mistrzostwem.
CICFF jest pierwszym festiwalem kina dziecięcego, które dostało możliwość kwalifikowania do Oscara! Tym bardziej zachwyca nas kwalifikacja naszej najnowszej produkcji do jego oficjalnej selekcji.
Radości nie kryje też sam Filip Rembikowski:
– Bardzo cieszę się, że nasz film został wyselekcjonowany do udziału w Chicago International Children's Film Festival i szczerze gratuluję całej ekipie.
Kadry z filmu "Książę" – autor zdjęć: Kacper Świderski
"Książę" opowiada ważną i osobistą dla reżysera historię.
– Temat dotyczący wizji rodziny, przefiltrowanej przez dziecięcą perspektywę, chciałem podjąć jak najszybciej ze względu na coraz bardziej zanikające wspomnienia i emocje towarzyszące okresowi dzieciństwa – wyznaje Filip – Z każdym ubiegającym dniem, szczere opowiedzenie tej historii byłoby coraz trudniejsze.
Kadry z filmu "Książę" – autor zdjęć: Kacper Świderski
Konrad, ośmioletni chłopiec, jest członkiem typowej polskiej rodziny. W ramach zadania domowego pokazuje świat, w którym, na co dzień funkcjonuje. Mama jest typem współczesnej “pracoholiczki”. Starsza siostra wchodzi w okres burzliwego dojrzewania, a taty-głowy rodziny, z nieznanego powodu... nie ma. Opowieść dziecka różni się jednak od realiów. Rzeczywistość jest przefiltrowana przez dziecięcą wrażliwość, a gdy trzeba zmierzyć się z trudniejszym tematem, Konrad ucieka i zagłębia się w świat fantazji. Słodko-gorzka opowieść pozwala zobaczyć świat z unikatowej, dziecięcej perspektywy, jednocześnie, stanowiąc portret modelu współczesnej rodziny.
Realizatorzy filmu – w głównej mierze studenci i studentki WSF – wspólnymi siłami ukończyli pracę nad obrazem w trudnym pandemicznym okresie. Autorem zdjęć do "Księcia" jest Kacper Świderski, a jego montażystką – Aleksandra Wielgos.
Fotosy z planu – Jakub Szczepański
– Mam nadzieję, że udało nam się uchwycić coś uniwersalnego, co sprawi, że seans będzie wartościowy zarówno dla młodego, jak i starszego odbiorcy – dodaje Rembikowski.
Opiekę artystyczną nad produkcją sprawował Radosław Piwowarski.
Bardzo dziękuję za opiekę artystyczną Panu Radosławowi Piwowarskiemu, który zawsze służył dobrą radą i doświadczeniem – podkreśla reżyser – Dziękuję również wszystkim “przyjaciołom” filmu, którzy przyłożyli się do jego powstania.
Fotosy z planu – Jakub Szczepański
Serdecznie gratulujemy całej ekipie filmu i życzymy powodzenia na tej – tak wspaniale rozpoczętej – festiwalowej drodze filmu!
Plakat filmu "Książę" autorstwa Jacka Abramczuka
KSIĄŻĘ
OBSADA: Paweł Hrab, Agnieszka Fajlhauer, Daria Sawczuk, Mateusz Curzydło
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Filip Rembikowski ZDJĘCIA: Kacper Świderski MONTAŻ: Aleksandra Wielgos DŹWIĘK: Kamil Smyk, Jan Lipiecki MUZYKA: Jan Lipiecki KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Dominik Zemła ASYSTENT OPERATORA: Sabina Dróżdż OPIEKA ARTYSTYCZNA: Radosław Piwowarski PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Filip Rembikowski – rocznik 2000. Od najmłodszych lat zafascynowany filmem i sztuką filmową. Pierwszym sukcesem w skali ogólnopolskiej był film “Ludziodrzew”, który powstał w okresie licealnym. Obecnie student drugiego roku Warszawskiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii.
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej