Przejdź do treści

Piszą o nas z samego serca światowej stolicy kina!


“To coś więcej niż film.

To przypomnienie o wojnie, która wciąż trwa.

To hołd dla tych, którzy walczą – i dla tych, których już z nami nie ma.”                                                       

 

“The Hollywood Reporter” opublikował artykuł, w którym Georg Szalai pisze o premierze filmu “Ludzie” w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda z okazji zbliżającej się 24 lutego trzeciej rocznicy wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. 

 

Jest to poruszający dowód na to, że o toczącym się konflikcie pamięta nie tylko Europa, ale i cały świat w nadziei na zwycięstwo naszych ukraińskich przyjaciół. Film w swej sile rażenia ma moc zmiany zarówno ludzkiej świadomości, jak i otaczającej nas rzeczywistości. Wyróżnienie “Ludzi” przez “The Hollywood Reporter” jest w związku z tym wielkim zaszczytem i okazją, by unaocznić widzom na każdym kontynencie tragedię wojny. 

 

Dziękujemy Arturowi Zaborskiemu za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu 40 pokazów w 30 krajach i 36 miastach na całym świecie.

 

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Link do artykułu w “The Hollywood Reporter”: LINK

 

 


 

Poniżej zamieszczamy polskie tłumaczenie artykułu. 

 

„Ludzie” – film o wojnie i nadziei wyświetlony w 36 miastach w trzecią rocznicę solidarności z Ukrainą.

 

Polscy reżyserzy Maciej Ślesicki i Filip Hillesland przedstawiają poruszającą historię pięciu kobiet, które walczą o życie swoje i swoich bliskich w świecie rozdartym przez brutalną rzeczywistość wojny.

 

Na całym świecie odbędzie się niezwykłe wydarzenie upamiętniające trzecią rocznicę trwającej wojny w Ukrainie. W ramach „Trzeciej rocznicy solidarności z Ukrainą” w 36 miastach w 33 krajach, od 19 lutego do 5 marca, zostanie wyświetlony film fabularny „Ludzie” (People), wyreżyserowany przez polskich twórców Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda.

 

Film, w całości zrealizowany z udziałem ukraińskiej obsady, oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. „Ludzie” opowiada o pięciu kobietach z różnych pokoleń, które w obliczu wojny muszą znaleźć w sobie siłę, by walczyć, chronić swoich bliskich i nie poddać się rozpaczy. Różni je wszystko – wiek, doświadczenia, marzenia – ale łączy jedno: wojna odebrała im dawny świat i zmusiła do walki o przetrwanie.

 

To historia o odwadze, poświęceniu i niegasnącej sile ludzkiego ducha, ukazana oczami tych, którzy w czasie wojny są najbardziej bezbronni – cywilów. Życie rzuciło je razem w wir brutalnej rzeczywistości, gdzie każda decyzja może oznaczać życie lub śmierć.

 

Film został wyprodukowany przez Macieja Ślesickiego i Warszawską Szkołę Filmową. Prawa do dystrybucji nabyły AN Holding (Ameryka Północna), Magnetes Pictures (Irlandia, Wielka Brytania, Belgia, Niderlandy, Niemcy, Austria, Islandia) oraz Mówi Serwis (Polska).

 

„Wojna w Ukrainie trwa i nie możemy pozwolić, by świat o niej zapomniał” – mówi Artur Zaborski, organizator wydarzenia. – „Każdego dnia giną niewinni ludzie, a my, jako społeczeństwo, nie możemy odwracać wzroku. Tym pokazem chcemy przypomnieć, że solidarność to nie tylko słowa – to działanie, to pamięć, to wsparcie”.

 

Reżyser Maciej Ślesicki wyznaje: „Przysięgałem sobie, że nie zrobię już żadnego filmu. Ale potem nadeszły wiadomości z Ukrainy – obrazy, które nie dawały mi spokoju. Okrucieństwa popełniane przez Rosjan budziły we mnie wściekłość i poczucie bezsilności. A to chyba najlepszy powód, by chwycić za kamerę – kiedy człowiek czuje, że jedynym sposobem na walkę z niesprawiedliwością jest opowiedzenie tej historii światu”.

 

Film zostanie zaprezentowany w Algierze, Bangkoku, Berlinie, Brasilii, Brukseli, Dakarze, Dublinie, Genewie, Hadze, Kijowie, Londynie, Meksyku, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Seattle, Tokio, Vancouver oraz Watykanie.

 

To coś więcej niż film.

To przypomnienie o wojnie, która wciąż trwa.

To hołd dla tych, którzy walczą – i dla tych, których już z nami nie ma.”

 

Premiera “Ludzi” już 21 lutego 2025 roku w kinach w całej Polsce.

 

 

autor artykułu: Georg Szalai

tłumaczenie: Aleksandra Toruński

plakat: Katarzyna Czapska