Łzy wzruszenia i poruszające wyrazy solidarności na pokazie specjalnym filmu LUDZIE
26 lutego w Warszawskiej Szkole Filmowej w kinie Elektronik odbył się uroczysty pokaz specjalny powiązany z kolejną rocznicą zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Widzowie mogli przedpremierowo obejrzeć na zamkniętym pokazie pierwszy polski pełnometrażowy film fabularny o wojnie w Ukrainie.
Film został wyprodukowany przez Warszawską Szkołę Filmową przy współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film wyreżyserowali Maciej Ślesicki, kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej, oraz Filip Hillesland, absolwent uczelni. Trzon ekipy stanowiły osoby związane z Warszawską Szkołą Filmową: Mateusz Pastewka (zdjęcia), Piotr Gorszczyński (montaż), oraz Maciej Amilkiewicz (dźwięk).
„Oni go tak naprawdę zrobili, oni pełnili najważniejsze funkcje przy produkcji tego filmu. To jest niesamowite, kiedy zdaję sobie sprawę, że to są moi uczniowie, że to są ludzie, których uczyłem. Nigdy chyba w życiu nie byłem tak wzruszony. To jest tak, że ja napisałem scenariusz tego filmu, bo po prostu poczułem coś w rodzaju bezradnej wściekłości i jedni jeździli z pomocą do Ukrainy, inni przygarniali uchodźców, a myśmy postanowili, że zrobimy film” - powiedział na pokazie Maciej Ślesicki, reżyser, scenarzysta i producent filmu „Ludzie”.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński. Partnerami wydarzenia byli Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Pokaz specjalny zaszczyciła swoją obecnością Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej słowa były wyrazem solidarności narodu polskiego i ukraińskiego, która poruszyła cały świat: “ Ten film to jest bardzo ważny głos o tym, że ta wojna powinna się zakończyć jak najszybciej i wszyscy razem powinniśmy być razem z Ukrainą, bo ta wojna dotyczy także nas.”
W wydarzeniu nie mógł osobiście uczestniczyć Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, ale skierował do uczestników pokazu list, który odczytała doradczyni Marszałka Sejmu, Agnieszka Uścińska: “Nikt z nas nie jest w stanie pogodzić się z tym, co dzieje się w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku, kiedy wojska rosyjskie dokonały inwazji na ten kraj, nasze serca i myśli są nieustannie z narodem ukraińskim. Chylę zatem czoła w uznaniu dla wszystkich zaangażowanych w powstanie tego filmu.”
Serca wszystkich uczestników pokazów poruszyło szczególnie wystąpienie Romana Szepeliaka, Zastępcy Ambasadora Ukrainy w Polsce, w którym powiedział m.in.: “My bardzo doceniamy państwa rozumienie i wsparcie tego faktu, że my teraz walczymy nie tylko za siebie, ale walczymy też za cenności i wartości całego cywilizowanego świata. I my jako Ukraina w jeden dzień będziemy częścią wspólnoty europejskiej i będziemy mieszkać z państwem pod jednym cywilizowanym europejskim niebem.”
Na pokazie gościliśmy szereg znakomitych gości. Wśród nich znaleźli się między innymi Bogdan Zdrojewski, Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Robert Sitnik, Wicewojewoda Mazowiecki, Paweł Michalec, Burmistrz Dzielnicy Żoliborz, a także Vasyl Melnychuk, attache ds. kultury Ambasady Ukrainy w Polsce.
Pokaz “Ludzi” nie mógł odbyć się bez obecności niesamowitej obsady ukraińskiej. W rolę pięciu głównych bohaterek wcieliły się Mariia Shtofa (filmowa Nastya), Oksana Cherkashyna (Olena), Tetyana Yurikova (Maria), Nina Naboka (Lyuba), oraz Afina Ostapenko (Ania). Reszta obsady również towarzyszyła nam podczas pokazu, w tym Rimma Tyshkevych, Hryhorii Horobchuk, Daniel Dziubynskiy, Luka Burakov, Kira Meshcherska oraz Vladyslav Onishchenko.
Pojawiła się też szeroka reprezentacja świata mediów i kultury, w tym Andrzej Ramlau, rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej, Cezary Pazura – jedyny polski aktor występujący w filmie, Ewa Błaszczyk, Dorota Pomykała, Kamila Baar, Arkadiusz Jakubik, Paweł Deląg i wielu innych. Pokaz zakończył występ chóru ukraińskiego Malva Band, a następnie kilkuminutowa owacja na stojąco. Szczególne poruszenie wywołało pojawienie się ukraińskiej obsady filmu, włącznie w dziećmi. Wszyscy specjalnie na tę okazję przybyli do Warszawy. Widownia była wyraźnie poruszona, a po seansie wiele osób nie mogło znaleźć słów, aby opisać swoje wrażenia. Wstrząsający i wzruszający film, który reżyser Filip Hillesland nazwał “wywoływaczem empatii”, nie pozostawił nikogo obojętnym.
Pokaz wsparła Polska Akcja Humanitarna, która nieustannie zbiera środki na pomoc dla mieszkańców i mieszkanek Ukrainy. Zapraszamy do wspierania tej nadal potrzebnej i już od ponad dwóch lat trwającej kwesty: UKRAINA // Pomóżmy ludziom w strefie konfliktu - zbiórka charytatywna | Siepomaga.pl
Partnerem koktajlu zostało Centrum Wina.