Wracamy na EnergaCAMERIMAGE z dwoma filmami!
Warszawska Szkoła Filmowa powraca na największy i najbardziej prestiżowy festiwal poświęcony sztuce operatorskiej – EnergaCAMERIMAGE! „Metaliczny posmak” ze zdjęciami Dimy Zinycha weźmie udział w Konkursie Etiud Studenckich Szkół Filmowych i Artystycznych toruńskiej imprezy, a „Ballada Kyczejewska” ze zdjęciami Mateusza Gzela zostanie pokazana w przeglądzie „Panorama”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 11-18 listopada.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy. EnergaCAMERIMAGE jest również forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.
Kadry z filmu „Metaliczny posmak”. Autor zdjęć: Dima Zinych
Konkurs Etiud Studenckich Szkół Filmowych i Artystycznych, w którym weźmie udział „Metaliczny posmak” w reż. Ivana Krupenikova i ze zdjęciami Dimy Zinycha, ma na celu wspieranie rozwoju młodych adeptów sztuki filmowej oraz konfrontacja dokonań studentów z różnych stron świata. Kilkadziesiąt szkół filmowych co roku zgłasza najlepsze etiudy do konkursu. Zwycięzców wyłania międzynarodowe Jury złożone z uznanych twórców z branży filmowej oraz innych przedstawicieli świata sztuki i kultury.
Autor zdjęć do najlepszej etiudy zostanie nagrodzony Złotą Kijanką – Studencką Nagrodą im. László Kovácsa. Przypominamy, że w 2021 roku po ten zaszczyt sięgnął nasz absolwent, Max Bugajak, za zdjęcia do filmu „Skowyt” (reż. Bartosz Brzeziński). Pozostałe nagrody to Srebrna i Brązowa Kijanka – z kolei ta ostatnia powędrowała w 2020 roku do Konrada Blocha, również naszego absolwenta, za zdjęcia do nominowanej później do Oscara „Sukienki” (reż. Tadeusz Łysiak). Dodatkowo Stowarzyszenie Filmowców Polskich nagrodzi zwycięzcę Konkursu Etiud Studenckich czekiem w wysokości 10 000 PLN.
Kadry z filmu „Ballada Kyczejewska”. Autor zdjęć: Mateusz Gzel
Panorama Etiud Studenckich Szkół Filmowych i Artystycznych to z kolei sekcja pozakonkursowa Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, w której zobaczymy nasz kolejny film pt. „Ballada Kyczejewska” w reżyserii Piotra Krzysztofa Kamińskiego ze zdjęciami Mateusza Gzela. W ramach tej sekcji prezentowane są zgłoszone w danym roku shorty studenckie, których walory artystyczne i wizualne sprawiają, że nie sposób nie pokazać ich na festiwalu obrazu filmowego.
Warto w tym miejscu dodać, że oba filmy są reakcją i poniekąd także komentarzem na wydarzenia wojenne za naszą wschodnią granicą. Twórcy obu etiud opowiadają o tym trudnym temacie w sposób odmienny, ale równie przejmujący. Autorzy zdjęć, Dima Zinych i Mateusz Gzel, zadbali o to, by ich obrazy stały się wizualnymi perełkami, co znacznie wzmocniło siłę przekazu tych produkcji.
Bardzo dziękujemy selekcjonerom za docenienie talentu i efektów ciężkiej pracy naszych studentów. Dimo i Mateuszu – znaleźć się w selekcji takiego festiwalu samo w sobie jest wielkim sukcesem. Jesteśmy naprawdę dumni i obu Wam gratulujemy!
Poniżej znajdziecie opisy oraz listy ekip zakwalifikowanych produkcji.
METALICZNY POSMAK
BALLADA KYCZEJEWSKA
W czasie wojny w Ukrainie, Dmytro, 50 letni wolontariusz chce wywieść Dasze z 10 letnią Poliną z Kyczejewa, okupowanego przez rosyjskie wojska miasta i dowieść ich do najbliższego dworca. Musi jednak zmienić plany kiedy podczas próby ucieczki z miasta, zamordowana zostaje mama Poliny.
OBSADA: Dmytro Makliakov, Anna Lipska, Hanna Novak, Irakli Maruashvili, Oleg Obernichin, Denis Kudijenko, Tomasz Tymiński, Aleksandra Rykowska, Aron Jończyk, Marcelina Ziober, Małgorzata Czyżkowska, Karolina Maderska
REŻYSERIA: Piotr Krzysztof Kamiński SCENARIUSZ: Piotr Krzysztof Kamiński, Aleksandra Wojtaś, Alexandra Shevchenko ZDJĘCIA: Mateusz Gzel MONTAŻ: Piotr Dudziński DŹWIĘK: Weronika Tybuś KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Janusz Michalik OPIEKA ARTYSTYCZNA: Tadeusz Łysiak, Andrzej Wolf PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa