Mamy silną reprezentację na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym!
Cztery kwalifikacje i cztery światowe premiery! Nasze produkcje trafiły do Konkursu Polskiego 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W sekcji fabularnej zobaczymy „Moje Stare” i „Balladę Kyczejewską”. W sekcji dokumentalnej znalazły się filmy: „Katarakta” oraz „Kinior”. Tegoroczna edycja KFF odbędzie się w dniach 28 maja - 4 czerwca.
Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych na świecie i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Festiwal jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
Po raz pierwszy w historii Konkurs Polski odbędzie się w dwóch oddzielnych segmentach: dokumentalnym i fabularnym. Przyznane zostaną cztery równorzędne Złote Lajkoniki.
Fotosy z filmu „Moje Stare” . Fot. Krystian Pakieła
O nagrodę w kategorii fabularnej zawalczy nasz film „Moje Stare” w reżyserii Nataszy Parzymies i ze zdjęciami Ignacego Kiełczewskiego, z rewelacyjnymi kreacjami Doroty Pomykały i Doroty Stalińskiej. Film opowiada historię o tym, że nigdy nie jest za późno na miłość. Produkcja, poza Konkursem Polskim, jako pierwsza stworzona w Warszawskiej Szkole Filmowej, weźmie także udział w Konkursie Międzynarodowym. Jest to ogromnym wyróżnieniem zarówno dla jej twórców, jak i dla naszej uczelni.
Kadry z filmu „Ballada Kyczejewska”. Autor zdjęć: Mateusz Gzel.
Kolejną fabułą naszych studentów w Konkursie Polskim jest „Ballada Kyczejewska” wyreżyserowana przez Piotra Krzysztofa Kamińskiego, ze zdjęciami Mateusza Gzela. Obraz jest porażająca naturalizmem, trzymającą w napięciu opowieścią o próbie ucieczki matki i córki z terenów okupowanych przez Rosjan.
Kadry z filmu „Katarakta”. Autor zdjęć: Łukasz Iwanicz
W sekcji dokumentalnej zobaczymy film „Katarakta” Łukasza Iwanicza. Bohaterki obrazu to trzy kobiety z trzech różnych środowisk, które dzielą się swoimi doświadczeniami smutku, utraty i niespełnienia. Dla naszego studenta to już druga premiera na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W zeszłym roku do konkursu zakwalifikował się jego kameralny dokument „7 słów o przemijaniu”, który został dobrze przyjęty przez krakowską publiczność.
Kadry z filmu „Kinior”. Autor zdjęć: Kacper Kiniorski
O Złotego Lajkonika konkurować będzie także dokument „Kinior” Kacpra Kiniorskiego. Film jest niemal doświadczeniem terapeutycznym, dzięki któremu jego twórca próbuje znaleźć wspólny język ze swoim ojcem, Włodzimierzem „Kiniorem” Kiniorskim, znanym muzykiem i kompozytorem.
Wielkie gratulacje dla naszych czterech zdolnych ekip! Powodzenia w Krakowie!
Poniżej znajdziecie opisy oraz listy twórców filmów Konkursu Polskiego.
MOJE STARE
Po 50 latach Zofia i Ania postanawiają wyruszyć w ostatnią wspólną podróż, żeby zawalczyć o dawne uczucie.
OBSADA: Dorota Pomykała, Dorota Stalińska, Marta Masza Wągrocka, Bartek Nowosielski
REŻYSERIA: Natasza Parzymies SCENARIUSZ: Natasza Parzymies, Alicja Sokół ZDJĘCIA: Ignacy Kiełczewski MONTAŻ: Weronika Bystrowska DŹWIĘK: Filip Szawernowski MUZYKA: Ralph Kaminski KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Karolina Barska OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska, Maciej Ślesicki PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
BALLADA KYCZEJEWSKA
W czasie wojny w Ukrainie, Dmytro, 50 letni wolontariusz chce wywieść Dasze z 10 letnią Poliną z Kyczejewa, okupowanego przez rosyjskie wojska miasta i dowieść ich do najbliższego dworca. Musi jednak zmienić plany kiedy podczas próby ucieczki z miasta, zamordowana zostaje mama Poliny.
OBSADA: Dmytro Makliakov, Anna Lipska, Hanna Novak, Irakli Maruashvili, Oleg Obernichin, Denis Kudijenko, Tomasz Tymiński, Aleksandra Rykowska, Aron Jończyk, Marcelina Ziober, Małgorzata Czyżkowska, Karolina Maderska
REŻYSERIA: Piotr Krzysztof Kamiński SCENARIUSZ: Piotr Krzysztof Kamiński, Aleksandra Wojtaś, Alexandra Shevchenko ZDJĘCIA: Mateusz Gzel MONTAŻ: Piotr Dudziński DŹWIĘK: Weronika Tybuś KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Janusz Michalik OPIEKA ARTYSTYCZNA: Tadeusz Łysiak, Andrzej Wolf PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
KATARAKTA
Bohaterki, pochodzące z różnych środowisk próbują odnaleźć sens życia mimo dojmującej tęsknoty i samotności. Trudy doświadczeń życiowych wpływają na ich poczucie szczęścia, a widza skłaniają do refleksji na temat ludzkiego losu.
REALIZACJA: Łukasz Iwanicz MUZYKA I DŹWIĘK: Dominik Ossowski, Wojciech Zboina OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
KINIOR
Film „KINIOR” jest terapeutycznym doświadczeniem i rozliczeniem syna (Kacpra Kiniorskiego) z sylwetką ojca (Włodzimierza „KINIORA” Kiniorskiego). Pokonujemy drogę pełną metafor, niedosłowności, zabawy obrazem i dźwiękiem. Napotkamy się na ogrom symbolik i historii z życia artysty. Film nagrany z fascynacji artystą i tęsknoty syna do ojca, z potrzeby znalezienia wspólnego języka, zrozumienia i wrażliwości. Film jest swojego rodzaju wiadomością do ojca, z którym pod koniec realizacji filmu kontakt się mocno ograniczył.
WYSTĘPUJĄ: Włodzimierz „Kinior” Kiniorski
REALIZACJA: Kacper Kiniorski MUZYKA: Włodzimierz „Kinior” Kiniorski RYSUNKI: Wiktoria Podobas OPIEKA ARTYSTYCZNA: Barbara Pawłowska, Andrzej Wolf PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej