Nasza Misja
Pasja + edukacja = zawód
Inspirujemy: uczymy tego, co jest naszą pasją
Kształcimy: profesjonalnych twórców i twórczych profesjonalistów
Zapewniamy: naukę przez praktykę i doświadczenie
Znajdziesz: miejsce dla siebie – w branży i ekipie filmowej
NASZE WARTOŚCI
Pasja
Profesjonalizm
Praktyka i doświadczenie
Wszechstronność
Współpraca
Zaradność
NASZ EKOSYSTEM
Warszawska Szkoła Filmowa jest zespołem szkół filmowych, w którym edukacja w zakresie szeroko pojętej kultury i sztuki prowadzona jest kompleksowo.
Wierzymy, że edukację kulturalną należy rozpocząć już od najmłodszych lat, dlatego nasza oferta kierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych.
W ramach kampusu działają dwa licea ogólnokształcące, dwie szkoły policealne, studia licencjackie i podyplomowe, a także studyjne kino, w którym oprócz zajęć dla naszych wychowanków i regularnego repertuaru, organizujemy szereg inicjatyw kulturalnych, m.in koncerty, spektakle, spotkania z ciekawymi ludźmi, festiwale, przeglądy.
Warszawska Szkoła Filmowa –Wyższa Uczelnia
9 kierunków studiów licencjackich (dzienne i zaoczne)
1 kierunek studiów podyplomowych
2 kierunki studiów międzynarodowych
Filmowe Studium Policealne
Studium jest praktyczną szkołą zawodów filmowych dostępną dla każdego. Jest również doskonałym przygotowaniem i wstępem do wyższych studiów w szkołach filmowych. Edukacja trwa dwa lata, odbywa się w trybie zaocznym i obejmuje podstawy technik reżyserskich i operatorskich, a także wstęp do montażu, udźwiękowienia i produkcji filmowej oraz telewizyjnej. W programie znajduje się szereg zajęć praktycznych i warsztatowych w ramach których Słuchacze przygotowują finalną pracę pod opieką wykładowców Uczelni i otrzymują dyplom.
Studium Wokalno – Aktorskie
Nauka w Studium trwa trzy lata, odbywa się w trybie weekendowym. Słuchacze poznają podstawowe techniki wykorzystywane w zawodzie aktora, takie jak technika Meisnera, rosyjskich mistrzów teatru, techniki mowy, emisji głosu i wokalne. Szereg zajęć praktycznych obejmuje śpiew, taniec, improwizację, pracę z kamerą a także zajęcia z autoprezentacji i budowy wizerunku. Kurs stanowi także świetne przygotowanie do egzaminów na wyższe studia aktorskie. Rekrutacja do Studium odbywa się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.
Liceum Filmowe
Działające od 2011 roku Filmowe Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi jest elitarną szkołą, gdzie uczniowie rozwijają swoje talenty aktorskie i filmowe pod opieką wykładowców Warszawskiej Szkoły Filmowej i wyjątkowej kadry wykwalifikowanych nauczycieli podstawy programowej. Uczniowie biorą udział w zajęciach z fotografii, sztuki operatorskiej, aktorstwa, szermierki, sztuk walki, gimnastyki. Szkoła oferuje pełne wsparcie w rozwijaniu pasji swoich wychowanków, którzy tworzą własne filmy i odnoszą liczne sukcesy.
Liceum Kreacji Gier Wideo
Jedyne w Polsce liceum, w którym uczniowie otrzymują wykształcenie ogólnokształcące na najwyższym poziomie oraz unikatowe, zawodowe umiejętności, rozwijane w ramach zajęć projektowania i produkcji gier wideo. Szkoła kształci także w zakresie muzyki, plastyki, narracji, animacji, grafiki i filmu. Tak wszechstronne wykształcenie przygotowuje młodzież do dalszego rozwoju we wszystkich zawodach sektorów kreatywnych. Innowacyjny program liceum zaprojektowali czynni zawodowo twórcy najlepszych polskich gier.
Mazowieckie Centrum Kultury Medialnej – Kino Elektronik
Kultowe w latach 70. i zamknięte z powodów finansowych Kino Elektronik powróciło do życia w 2015 r., a dzięki środkom pozyskanym z Funduszy Europejskich powstało wokół niego Mazowieckie Centrum Kultury Medialnej. Przestrzeń skupiająca rozmaite inicjatywy edukacyjne z zakresu filmu i nowych mediów dysponuje dwoma salami projekcyjnymi (400 i 26 miejsc) ze sceną i multimedialną przestrzenią wystawienniczą. W budynku odbywają się zajęcia dla uczniów i studentów, spektakle, koncerty, wyświetlany jest także regularny repertuar. "Elektronik" należy do sieci Europa Cinemas.
Festiwal Script Fiesta
Warszawska Szkoła Filmowa organizuje co roku największy w Polsce festiwal dla scenarzystów Script Fiesta. Trwające 6 dni wydarzenie gromadzi setki pasjonatów scenariopisarstwa, którzy biorą udział w licznych warsztatach, panelach dyskusyjnych, wykładach mistrzowskich z gwiazdami z całego świata oraz sesjach pitchingowych. Codziennie, w Kinie Elektronik odbywają się również projekcje specjalnie wyselekcjonowanych filmów. Ostatniego dnia Festiwalu organizowana jest Pitch Fiesta, w ramach której młodzi twórcy konsultują swoje scenariusze ze znanymi producentami. W ubiegłorocznej edycji odbyło się dodatkowo Śniadanie dla Wydawców Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej oraz Branży Filmowej.
Chociaż festiwal został stworzony głównie z myślą o scenarzystach, każdego roku odwiedza go również coraz więcej producentów, reżyserów, aktorów, powieściopisarzy, a także twórców gier wideo, którzy poszukują nowych talentów, partnerów do pisania lub po prostu chcą poznać innych scenarzystów.
W ramach festiwalu organizowany jest także konkurs na koncepcję serialu telewizyjnego i scenariusz etiudy. W 2017 r. Udział w imprezie jest otwarty i bezpłatny. Wydarzenie współfinansowane jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Fundacja i misja edukacyjna
Misją powołanej przez Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindę w 2004 r. Fundacji Edukacji i Sztuki Filmowej „Laterna Magica” jest działalność kulturalna i edukacyjna związana z szeroko pojętą sztuką audiowizualną. Misja ta realizowana jest głównie w ramach Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz Mazowieckiego Centrum Kultury Medialnej - Kina Elektronik, w których organizowany jest szereg inicjatyw kulturalnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk, m.in. spotkania z ciekawymi ludźmi świata kultury i sztuki, Akademia i Festiwal Filmoteki Szkolnej dla młodzieży z całej Polski, otwarte studenckie spektakle dyplomowe, recitale piosenki, wernisaże, czy koncerty. Fundacja wspiera również młodych twórców filmowych dofinansowując, użyczając sprzętu i promując ich pierwsze produkcje, które zdobywają nagrody w konkursach i na festiwalach na całym świecie.
Fundacja udostępnia również swoje przestrzenie konferencjom i targom związanym z branżą gier i nowymi mediami, m.in. VR Warsaw Days, PIXEL HEAVEN. Rokrocznie na terenie kampusu odbywa się również kultowy już w środowisku Warsaw Film School Game Jam, na który zjeżdżają się początkujący twórcy gier z całej Polski, by przez 36 godzin stworzyć razem w pełni działające projekty, które potem prezentowane są na wielkim ekranie Kina Elektronik.
Fundacja i Uczelnia są otwarte na wszelkie inicjatywy kulturalne, współprace i partnerstwa.