Od “Innych ludzi” do “Czarnej owcy”. Case study filmów
10. edycja Script Fiesty będzie także okazją do scenariuszowych dyskusji podczas spotkań w formule case study. W centrum uwagi znajdą się trzy produkcje, które zaskakują oryginalnością i prowokują do dyskusji i głębszych analiz.
Po seansie “Innych ludzi” Aleksandra Terpińska opowie uczestnikom o wyzwaniach związanych z łączeniem konwencji hollywoodzkiego musicalu i adaptacji współczesnej prozy. Spotkanie będzie także okazją do prześledzenia całego procesu powstawania scenariusza, którego największą trudnością była obrona tekstu literackiego i przełożenie go na “poezję obrazów”. "Inni ludzie" to hipnotyzująca opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości. Historia ludzi uwikłanych w miłosny trójkąt w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, diet pudełkowych, taniego wina i nieustającego szumu mediów społecznościowych.
Na warsztat wzięta zostanie także znakomicie przyjęta w kinach “Czarna owca” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka. Zaproszeni goście - autor scenariusza Bartosz Kozera i współpracującym przy nim reżyser Alek Pietrzak i autor zdjęć Mateusz Pastewka - opowiedzą, jak wyglądała praca nad scenariuszem pionu operatorskiego i reżyserskiego, a także spróbują określić, jakie wyzwania wiążą się z pisaniem scenariusza komediodramatu. Wydarzenie zainauguruje coroczne spotkania pod hasłem “Prześwietlenie”, które będą skupiać się na analizie scenariuszy pod kątem pracy kreatywnej z punktu widzenia członków zespołu twórców.
Magdalena Nieć oraz Katarzyna Stachowicz-Gacek opowiedzą natomiast o pracy nad scenariuszem “Czarnego młyna” w reżyserii Mariusza Paleja. Odsłonią tym samym przed uczestnikami tajniki pisania wartościowych scenariuszy filmów dla młodzieży, które mają szansę (jak “Czarny młyn”) zdobyć kilkusettysięczną popularność w kinach w Polsce.
Tegoroczna 10. edycja Script Fiesty odbędzie się stacjonarnie w dniach 31.03 – 04.04.2022 r. w Kinie Elektronik w Warszawie oraz online od 04.04. do 17.04.2022 r. na platformie Think Film. Wstęp jest bezpłatny.
Organizatorem festiwalu jest Warszawska Szkoła Filmowa. Wydarzenie jest finansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Partnerami wydarzenia są: Gildia Scenarzystów Polskich, Audioteka, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych - Sekcja Młodych, Biblioteka Scenariuszy Filmowych, Atelier Scenariuszowe, Mazovia Warsaw Film Commission, Crew United Polska, Match&Spark oraz Festiwal Kamera Akcja.