"Sukienka" z dwiema nagrodami na festiwalu Long Story Short!
Nagroda Główna festiwalu "Long Story Short" w kategorii "Fabuła" powędrowała do filmu "Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka. Obraz otrzymał także Nagrodę Prezydenta Wrocławia. To drugie z rzędu zwycięstwo produkcji Warszawskiej Szkoły Filmowej podczas tego wrocławskiego festiwalu. Zeszłoroczną edycję w kategorii "Dokument" zwyciężył film "I znów będziemy szczęśliwi" w reżyserii Krzysztofa Wołżańskiego. Organizatorem festiwalu jest Dolnośląskie Centrum Filmowe.
Fot.: Dolnośląskie Centrum Filmowe
Zwycięskie filmy wyłoniło jury w składzie: Weronika Bilska (operatorka filmowa), Natalia Grzegorzek (producentka filmowa), Konrad Imiela (aktor, reżyser teatralny, muzyk, autor piosenek i scenariuszy oraz dyrektor Teatru Muzycznego Capitol), Agnieszka Kruk (ekspertka od developmentu scenariuszowego, scenarzystka, edukatorka), Jarek Perduta (pomysłodawca festiwalu Long Story Short, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego, menadżer kultury) oraz Filip Marek Zawada (pisarz, muzyk, fotograf, rysownik ziemniaków).
Tak przyznanie Nagrody Głównej dla filmu "Sukienka" uzasadnia Natalia Grzegorzek:
– Ten film urzekł nas wiarygodnym światem przedstawionym, świetną grą aktorską i historią, która płynie. Reżyser wiedział, co chce powiedzieć i zrobił to w przekonujący sposób.
Twórca zwycięskiego filmu został uhonorowany statuetką „Salamandry” oraz nagrodą pieniężną w wysokości 3 tysięcy złotych.
Filmowi "Sukienka" przyznano także specjalną Nagrodę Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka – czek w wysokości 3 tysięcy złotych i grafikę wrocławskiego rysownika Tomasza Tylkowskiego.
– Jest to film niezwykły i najlepszy pod względem spójności obrazu, dialogu, światła, dźwięku i sposobu poprowadzonej narracji filmowej – uzasadnia Wanda Ziembicka-Has z kapituły Nagrody Prezydenta.
Od 14 do 19 czerwca festiwal przenosi się do internetu. Pokazy on-line będą odbywać się na stronie www.shortfestival.pl. W tych dniach widzowie w drodze głosowania wyłonią laureata Nagrody Publiczności.
Przypominamy, że poza "Sukienką" wśród filmów, które wyświetlane są w ramach festiwalu, znalazły się także:
GWIAZDECZKA – reż. Natasza Parzymies,
CAŁE MOJE ŻYCIE – reż Jędrzej Gorski,
LATAWCE – reż. Franciszek Dźwierżyński,
NIE JESTEŚMY PRZYJACIÓŁKAMI – reż. Alicja Sokół.
Zwycięstwo na Long Story Short jest kontynuacją pasma sukcesów "Sukienki". Obraz był nagradzany podczas wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Wygrana podczas tegorocznego Atlanta Film Festival – wydarzenia kwalifikującego do Nagród Akademii Filmowej, dała możliwość produkcji Warszawskiej Szkoły Filmowej wzięcia udziału w przyszłorocznym wyścigu po Oscary.
Żądza, seksualność i fizyczność. To najgłębsze pragnienia, które dziewica Julia tłumi w sobie, pracując w przydrożnym motelu. Jest tak, dopóki na jej drodze nie staje przystojny kierowca ciężarówki, który wkrótce staje się przedmiotem jej fantazji.
Kadr z filmu "Sukienka" – autor zdjęć: Konrad Bloch
Na ekranie w rolach głównych występują Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała i Szymon Piotr Warszawski.
Autorem zdjęć jest Konrad Bloch. Za montaż filmu odpowiada Mariusz Gos. Opiekę pedagogiczną nad produkcją sprawował Wojciech Saramonowicz.
Plakat do filmu "Sukienka" – autor: Plakiat
SUKIENKA
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Tadeusz Łysiak ZDJĘCIA: Konrad Bloch MONTAŻ: Mariusz Gos DŹWIĘK: Błażej Kafarski MUZYKA: Jan Królikowski KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Monika Ossowska OPIEKA PEDAGOGICZNA: Wojciech Saramonowicz PRODUCENT: Maciej Ślesicki PRODUKCJA: Warszawska Szkoła Filmowa, Dobro, Miło Postproduction, Studio Głośno
Tadeusz Łysiak – urodzony w 1993 roku, absolwent wydziału Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, student reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Twórca dwóch nagradzanych w Polsce i na świecie krótkich metraży: „Techno” (w rolach głównych Leszek Abrahamowicz, Danuta Stenka, Michalina Olszańska) oraz „Sukienka” (Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała, Szymon Piotr Warszawski). Uczestnik prestiżowego programu FUTURE FRAMES - Generation NEXT of European Cinema w ramach Eastern Promises przy festiwalu w Karlowych Warach. Laureat nagrody "Odkrywczego Oka” dla młodego utalentowanego twórcy podczas festiwalu filmów polskich w Chicago.
Etiudy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej są realizowane przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej