Script Fiesta 2025: lista warsztatów
LISTA WARSZTATÓW ORGANIZOWANYCH W RAMACH 13. EDYCJI FESTIWALU FILMOWEGO SCRIPT FIESTA
Aby wziąć udział w warsztatach należy zapisać się na nie za pomocą zbiorczego formularza zgłoszeniowego.
W niektórych przypadkach wymagane skorzystanie z dodatkowego formularza, przesłanie wiadomości mailowej lub dosłanie dodatkowych materiałów na adres: zgloszenia@scriptfiesta.pl z nazwą warsztatów w tytule.
Wszystkie warsztaty są bezpłatne.
Jedna osoba może wziąć udział w maksymalnie jednych warsztatach dziennie.
Zgłoszenia obowiązują jedynie po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego. Materiały przesłane na podany adres e-mail przed godz. 14:00 (piątek 21.03) nie będą przyjmowane.
Zachęcamy, aby nie zwlekać z zapisami – wszystkie warsztaty mają określony limit miejsc, a w większości z nich obowiązuje kolejność zgłoszeń.
CZWARTEK 27.03.2025
12:30
O czym pragniesz opowiedzieć? Pogłębiona praca twórcza z postacią, sceną, scenariuszem.
Prowadzi: Anna Skorupa
Czas trwania: 3 h
Limit: 3 osoby
BRAK MIEJSC
Celem warsztatów jest pogłębienie postaci, scen i scenariusza poprzez pracę scenarzysty z własnym procesem twórczym oraz zrozumienie na głębokim poziomie historii, jaką pragnie on opowiedzieć.
Anna Skorupa jest actingcoachem (m.in. Eryk Kulm „Filip”, Maria Dębska „Bo we mnie jest seks”, Gabriela Muskała „Fuga”, „Monument” reż. Jagoda Szelc), w ramach coachingu pracuje ze scenariuszami - na różnych ich poziomach. Procesuje tworzenie psyche postaci, transformacje i relacje postaci; przebiegi narracyjne i emocjonalne scen, jak i całego scenariusza. Pracuje twórczo od poziomu archetypu do tekstu. I w drugą stronę: z poziomu tekstu do energetycznego rdzenia postaci i ich historii.
Warsztat jest przeznaczony dla scenarzystów, którzy chcą pracować nad zaawansowanym już projektem. Przed warsztatem uczestnicy zostaną poproszeni o wybranie jednej sceny – ważnej, kluczowej dla projektu.
12:30
Strategie autopromocji i networkingu dla scenarzystek i scenarzystów - konsultacje z ekspertkami z międzynarodowej platformy Crew United
Prowadzi: Anna E. Dziedzic
Czas trwania: 2 h
Sposób zapisywania się na warsztaty: poprzez wiadomość na adres: a.e.dziedzic@crew-united.com wraz z preferowaną godziną konsultacji:
12.30-12.50
12.50-13.10
13.10-13.30
13.30-13.50
13.50-14.10
14.10-14.30
Konsultacje "Strategie autopromocji i networkingu dla scenarzystek i scenarzystów" to spotkanie 1:1 z ekspertką międzynarodowej platformy networkingowej Crew United, podczas którego można zadać pytania dotyczące budowania relacji w branży filmowej, skutecznego nawiązywania kontaktów, prezentacji swoich projektów i rozwoju marki osobistej.
12:30
PRODUCENT TEŻ CZŁOWIEK. Jak rozmawiać z producentem swojego pierwszego filmu? | Sekcja Młodych Producentów KIPA
Prowadzi: Sekcja Młodych Producentów KIPA
Czas trwania: 2 h
BRAK MIEJSC
Warsztat ma przybliżyć uczestnikom dobre praktyki współpracy scenarzystów z producentami. Postaramy omówić się wszystkie modele współpracy i potencjalne „pułapki” czyhające na scenarzystę. Przejdziemy też przez wszystkie jej etapy - od momentu pierwszego spotkania, przez podpisanie umowy, proces twórczy i ostateczną akceptację scenariusza. Warsztat ma na celu stworzyć bezpieczną przestrzeń do zadania wszystkich nurtujących młodych scenarzystów pytań odnośnie współpracy na linii producent- scenarzysta. Tu nie ma głupich pytań - na wszystkie postaramy się wspólnie poszukać odpowiedzi!
Warsztat adresujemy przede wszystkim do scenarzystów jednak zapraszamy też reżyserów i producentów.
12:30
Scenariusz pierwszego filmu - jak doprowadzić do jego premiery? | Sekcja Młodych Producentów KIPA
Prowadzi: Sekcja Młodych Producentów KIPA
Czas trwania: 2 h
LISTA REZERWOWA – OSTATNIA SZANSA!
Po sukcesach „filmów za milion” debiut wydaje się łatwiejszy niż kiedykolwiek. Jednak co roku filmów zgłaszanych do programów mikrobudżetów jest coraz więcej, a dotację dostaje jedna na 6 produkcji. Czy jest przepis na scenariusz, który ma szansę na realizację?
Warsztat ma na celu przybliżenie konstrukcji scenariusz mikrobudżetów na przykładach już wyprodukowanych filmów. Dodatkowo uczestnicy omówią potencjalne pułapki, które czekają na nich na etapie prac nad debiutem pełnometrażowym i zastanowią się jak można zwiększyć swoje szanse na dotację i produkcję filmu.
Warsztat adresujemy przede wszystkim do scenarzystów jednak zapraszamy też reżyserów.
12:30
Scenariusz na Sukces - Jak zebrać pieniądze na swój film? | Zrzutka.pl
Prowadzą: Magdalena Żelech, Joanna Jakubick
Czas trwania: 2 h
Limit: 20 miejsc na podstawie zgłoszeń przez formularz internetowy; obowiązuje kolejność zgłoszeń (z listą rezerwową)
Czy wiesz, że dzięki crowdfundingowi powstały takie filmy jak “The Babadook”, “Veronica Mars”, “Wish I was here” czy “Kung Fury”? Ty też możesz przekształcić swojąwizję w pełnometrażową produkcję!
Zapraszamy na szkolenie, podczas którego pokażemy, jak efektywnie zbierać środki na realizację filmowych projektów. Dowiesz się, jak założyć dobrą zrzutkę, jak w pełni wykorzystać jej potencjał oraz w jaki sposób dotrzeć do wspierających. Na szkoleniu przedstawimy praktyczne wskazówki oraz strategie i oprzemy się na przykładach już zrealizowanych filmowych zrzutek.
Zacznij pisać własny scenariusz sukcesu w świecie filmu!
PIĄTEK 28.03.2025
12:30
Ekspozycja projektu - co pokazać na starcie, żeby producent zakochał się od pierwszego przeczytania? | Atelier Scenariuszowe
Prowadzą: Aleksandra Aleksander, Joanna Tatko
Czas trwania: 2 h
BRAK MIEJSC
Limit: 15 osób na podstawie zgłoszeń przez formularz internetowy oraz one pagera przesłanego na adres mailowy: zgloszenia@scriptfiesta.pl
Zapraszamy na warsztat poświęcony tworzeniu one pagerów – kluczowego narzędzia w prezentacji projektu filmowego, które jako pierwsze trafia do rąk producenta. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, jakie elementy powinien zawierać one pager, aby skutecznie komunikować istotę historii i przyciągnąć uwagę, a także jakich błędów unikać. Warsztat poprowadzą absolwentki kursu dla konsultantów scenariuszowych Atelier Scenariuszowego wspieranego przez CANAL+, które jako ekspertki branży filmowej często oceniają tego typu materiały. Spotkanie będzie okazją do analizy przykładów, praktycznych ćwiczeń oraz konsultacji własnych one pagerów, co stanowi cenne przygotowanie do Pitch Fiesty i innych wydarzeń branżowych.
11:30
Konsultacje scenariuszowe z Gildią Scenarzystów Polskich
Kawiarnia w kinie Elektronik
Czas trwania: 2 h
Wstęp wolny
Konsultacje scenariuszowe Gildii Scenarzystów Polskich. Zapraszamy każdą osobę, która chciałaby skonsultować swój pomysł na scenariusz (pitch / pitch deck / synopsis), znaleźć profesjonalnego scenarzystę do współpracy, zasięgnąć około-scenariuszowej opinii albo dowiedzieć się, jak dołączyć do Gildii i co możecie dzięki niej zyskać. Wiemy, "Gildia" brzmi poważnie, ale są u nas fani D&D, którzy zowią nas "Mistrzami (wychodzącymi z) Cienia". Wpadajcie, jesteśmy otwarci na każdą rozmowę!
12:30
Pitching, czyli profesjonalista do profesjonalisty
Prowadzi: Joanna Malicka
Czas trwania: 2 h
BRAK MIEJSC
W ostatnich latach pitching stał się podstawowym sposobem opowiadania o scenariuszu, projekcie, przyszłym filmie. Prezentuje się dzisiaj wszystko i wszędzie, ale profesjonalna wypowiedź opiera się na ścisłych regułach i zasadach, o których często zapominamy.
Podczas warsztatu uczestnicy poznają więc najważniejsze techniki pitchowania, dowiedzą się, jak budować swoją wypowiedź, jak unikać błędów i wpadek, a nawet… jak się ubrać. Przyjrzymy się materiałom wizualnym i literackim, które towarzyszą prezentacji. Skupimy się na tym, jak mówić jasno i precyzyjnie, a jednocześnie na tyle emocjonalnie, aby zachować ducha projektu.
Warsztat adresujemy do scenarzystów i reżyserów.
12:30
Dobre praktyki w writersroom - czego wymagamy, czego oczekujemy
Prowadzi: Joanna Pawluśkiewicz
Czas trwania: 2 h
Limit: 20 osób na podstawie zgłoszeń przez formularz internetowy; obowiązuje kolejność zgłoszeń (z listą rezerwową).
Warsztat skierowany do osób zajmujących się pisaniem seriali i pracujących teraz lub w przyszłości w writersroomach. Poszukamy wspólnie odpowiedzi na niby proste a bardzo skomplikowane jak sie okazuje w praktyce pytania: jak połączyć ze sobą zespół? Co zapewnia produkcja, a czego powinna unikać? Jak przekazywać informacje i jak zorganizować sobie godną i etycznie pracę? Jakie są najczęściej popełniane błędy we współpracy? Warsztat poprowadzi Joanna Pawluśkiewicz, scenarzystka, improwizatorka, doświadczona w pracy w zespołach i w pracy w writersroomie. Też tej źle zorganizowanej. Gwarantuje dobrą atmosferę, praktyczne rozwiązania, duże doświadczenie i konkret.
12:30
Dramaturgia serialu fabularnego | Netflix
Prowadzi: Kaśka Śliwińska-Kłosowicz, Netflix
Czas trwania: 2 h
BRAK MIEJSC
Pomysł na serial to dopiero początek drogi do stworzenia opowieści, która w nowy i niespodziewany sposób porywa widza w nieznane i sprawia, że śledzi losy bohaterów. Jak i o czym opowiadać żeby wśród mnóstwa projektów to właśnie wasz został dostrzeżony i zrealizowany? Kreatywny i bardzo otwarty warsztat poprowadzi Kaśka Śliwińska-Kłosowicz, menedżerka ds. seriali oryginalnych w polskim biurze Netflixa.
13:00
WARSZTAT OTWARTY: Konkurencyjność na europejskim rynku filmowym. 20-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Czas trwania: 2h
Zapisy: za pomocą oddzielnego formularza zgłoszeniowego dostępnego TUTAJ
Konkurencyjność na europejskim rynku filmowym. 20-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Serdecznie zapraszamy na warsztat poświęcony branży filmowej i medialnej, zatytułowany Konkurencyjność na europejskim rynku filmowym. 20-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Warsztat ma na celu zbadanie konkurencyjności w wymiarze instytucjonalnym, kładąc nacisk na kształtowanie polityki filmowej i rolę instytucji publicznych we wspieraniu przemysłu filmowego, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Aby wziąć udział w warsztacie należy wypełnić niniejszy formularz.
Wydarzenie jest częścią projektu REBOOT (Reviving, Boosting, Optimising, and Transforming European Film Competitiveness), finansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont Europa. Prowadzi go Katharine Sarikakis z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie https://thereboot-project.eu/
Organizatorzy: Script Fiesta Festival, Uniwersytet Warszawski i konsorcjum projektu REBOOT.
Data: 28 marca 2025 r., godz. 13:00-15:00.
Miejsce: Warszawska Szkoła Filmowa, Sala Kinowa 1 (ul. Gen. Zajączka 7, 01-518 Warszawa)
Język warsztatu: polski
Harmonogram warsztatu:
13:00-14:00 Debata pt. Konkurencyjność na europejskim rynku filmowym. 20-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej·
14:00-14:30 Pytania od publiczności
14:30-15:00 Networking i przekąski
Kontakt: Polski zespół projektu REBOOT, WDIB Uniwersytet Warszawski: Michał Głowacki: michal.glowacki@uw.edu.pl; Jacek Mikucki: j.mikucki@uw.edu.pl; Alicja Waszkiewicz-Raviv: alicja.waszkiewicz@uw.edu.pl; Anita Zawisza: anita.zawisza@uw.edu.pl
19:00 | sala kina Elektronik
WARSZTAT OTWARTY: Targowisko twórczości Macieja Ślesickiego
Prowadzi: Maciej Ślesicki
Czas trwania: 1,5 h
Limit: 3 osoby – wybór na podstawie formularza zgłoszeniowego oraz przesłania synopsisu na adres e-mail: zgloszenia@scriptfiesta.pl
Formularz zamyka się po 10 osobach. Potwierdzenie zaproszenia na warsztaty zostanie przesłane drogą mailową.
Zapraszamy na otwarte konsultacje scenariuszowe na scenie kina Elektronik. Jest to niepowtarzalna okazja, aby skonfrontować swój pomysł z dwukrotnie nominowanym do Oscara® producentem, scenarzystą, reżyserem oraz Kanclerzem Warszawskiej Szkoły Filmowej, Maciejem Ślesickim.
Podczas warsztatu autorzy_ki scenariuszy otrzymają bezcenne wskazówki, które wskażą słabe i mocne strony ich projektu i pozwolą dostrzec możliwe kierunki developmentu.
Targowisko Twórczości to niezwykle popularne wydarzenie Script Fiesty, które już na stałe wrosło w tkankę festiwalu ze względu na twórczą dyskusję na scenie i cenne wskazówki, które pozwolą osobom piszącym udoskonalić swój projekt tak, by łatwiej zainteresować nim producentów.
SOBOTA 29.03.2025
9:30
Trening interwałowy - zbuduj twórczą formę na lato! | Trójmiejskie Spotkania Scenariuszowe
Prowadzi: Mateusz Białas
Czas trwania: 2,5 h
Limit: 16 osób na podstawie zgłoszeń przez formularz internetowy; obowiązuje kolejność zgłoszeń (z listą rezerwową).
LISTA REZERWOWA – OSTATNIA SZANSA!
Jak oceniasz swoje scenariopisarskie cardio? Jeśli w biegach długometrażowych zaliczasz ciągłe postoje, licząc na twórczą wenę, zamiast przeć do przodu ze swoim projektem to ten warsztat jest właśnie dla Ciebie!
Podczas dwugodzinnej przeplatanki sprinterskich ćwiczeń kreatywnych i chwil wytchnienia poświęconym feedbackowi nie znajdziesz czasu by za długo się zastanawiać. Razem pozbędziemy się siedzących z tyłu głowy każdego scenarzysty przeszkadzacza i krytyka.
Będziemy dużo pisać, więc zdecydowanie przyda Ci się laptop z programem scenariuszowym, ale też notes i długopis.
Warsztat poprowadzi Mateusz Białas - scenarzysta, członek Gildii Scenarzystów Polskich i założyciel Trójmiejskich Spotkań Scenariuszowych.
10:00
Konsultacje scenariuszowe z Gildią Scenarzystów Polskich
Kawiarnia w kinie Elektronik
Czas trwania: 2 h
Wstęp wolny
Konsultacje scenariuszowe Gildii Scenarzystów Polskich. Zapraszamy każdą osobę, która chciałaby skonsultować swój pomysł na scenariusz (pitch / pitch deck / synopsis), znaleźć profesjonalnego scenarzystę do współpracy, zasięgnąć około-scenariuszowej opinii albo dowiedzieć się, jak dołączyć do Gildii i co możecie dzięki niej zyskać. Wiemy, "Gildia" brzmi poważnie, ale są u nas fani D&D, którzy zowią nas "Mistrzami (wychodzącymi z) Cienia". Wpadajcie, jesteśmy otwarci na każdą rozmowę!
12:30
Ewolucja sceny w scenariuszu | Po Godzinach
Prowadzi: Robert Ziębiński
Czas trwania: 2 h
BRAK MIEJSC
Jak zrozumieć mechanizm wprowadzania zmian w scenach w scenariuszu? Zaczniemy od części teoretycznej, gdzie na prawdziwych przykładach omówimy czynniki mające wpływ na zmiany w tekście (tak zewnętrzne, jak i nasze wewnętrzne), mechanizm wprowadzania zmian i ich cel. W części praktycznej spróbujemy wspólnie stworzyć scenę i rozkładając ją na części pierwsze, przepracować możliwe opcje zmian.
Warsztat poprowadzi Robert Ziębiński –pisarz, scenarzysta, dziennikarz, autor bloga Po godzinach.
Zapraszamy scenarzystów oraz wszystkich zainteresowanych przebiegiem procesu twórczego i wszelkimi komplikacjami z tego wynikającymi.
NIEDZIELA 30.03.2025
10:00
Krótka piłka – konsultacje scenariuszowe z Michałem Oleszczykiem | Spoiler Master
Prowadzi: Michał Oleszczyk
Czas trwania: 4 h
BRAK MIEJSC
Krótki feedback oparty na pierwszym wrażeniu to jedna z ważnych umiejętności konsultanta scenariuszowego. "Krótka piłka" to możliwość spotkania z Michałem Oleszczykiem z Wydziału "ArtesLiberales" Uniwersytetu Warszawskiego, który regularnie pracuje jako konsultant scenariuszowy ("To nie mój film") i kierownik literacki (m.in. "The Office PL"). Spotkaj się z Michałem na kwadrans (nie krócej, nie dłużej - to krótka piłka!) i sprawdź, jaka jest pierwsza reakcja na Twój pitch.
10:00
Scenariusz - mapa dla charakteryzatora do tworzenia postaci
Prowadzi: Aneta Brzozowska
Czas trwania: 2h
Limit: 15 miejsc na podstawie zgłoszeń przez formularz internetowy; obowiązuje kolejność zgłoszeń (z listą rezerwową)
Jakie informacje ze scenariusza czerpie charakteryzator przy kreowaniu postaci, budowania świata filmowego wraz z kostiumografem i scenografem. Jak ważna i potrzebna jest przestrzeń twórcza, którą scenarzysta zostawia dla charakteryzatora.
Zagadnienia oparte na przykładach filmowych
a) film biograficzny "Bogowie"
b) film epokowy "Kos'
c) film fikcja "Boże Ciało"
Efekty charakteryzatorskie specjalne - konsekwencja, ich realność, współpraca z konsultantami i źródłami, ich konsekwencja i kontynuacja.
10:00
SELF CARE – ODNAWIANIE TWÓRCZEJ ENERGII
Prowadzą: Małgorzata Matuszewska, Monika Zalewska
Czas trwania: 2h
Limit: 10-12 miejsc na podstawie zgłoszeń przez formularz internetowy; obowiązuje kolejność zgłoszeń (z listą rezerwową)
LISTA REZERWOWA – OSTATNIA SZANSA!
Warsztaty będą się składać z ćwiczeń dotyczących wartości, jakimi się kierujemy w życiu. Poszukamy sposobów, które pomagają budować dobrostan i zarządzać energią na co dzień. Zaczynamy od akceptacji, szukania równowagi, wsparcia i dochodzimy do autentyczności. Czyli gestaltowy model paradoksalnej teorii zmiany.
11:00
Kolażowe warsztaty scenariuszowe | SPLOT
Prowadzą: Dominika Kłoczewiak, Kaja Jałocha-Kozak
Czas trwania: 3,5 h
Limit: 10 miejsc na podstawie zgłoszeń przez formularz internetowy oraz one pagerów przesłanych na zgloszenia@scriptfiesta.pl (w tytule maila wpisz nazwę warsztatów)
LISTA REZERWOWA – OSTATNIA SZANSA!
Podczas warsztatów skupimy się na początkowej fazie tworzenia historii: bohaterach, świecie przedstawionym i wydarzeniu inicjującym, a wykorzystamy do tego technikę kolażu.
To warsztaty, które łączą kreatywne myślenie z konkretnymi narzędziami scenariuszowymi – idealne dla każdego, kto chce w nowy sposób podejść do konstruowania historii i nabrać rozpędu w pisaniu. Zwizualizujesz swoją historię, odkryjesz ukryte znaczenia i pozwolisz intuicji poprowadzić Cię przez proces twórczy. Przyjdź skleić swoje story!
Warsztaty poprowadzi duet ekspertek od storytellingu.
SPLOT: https://www.splot-story.pl/
Wyślij nam materiały, które opisują Twój pomysł. Nie zależy nam na szczegółowym przebiegu historii, chcemy poznać punkt wyjścia, który masz na dziś.
12:30
Pisanie komercyjne scenariuszy pod potrzeby streamingów i telewizji
Prowadzi: Marta Sochacka
Czas trwania: 2 h
BRAK MIEJSC
Co scenarzysta wie o dystrybucji? Czy myśli o tym, gdzie film znajdzie swojego widza? Czy myśli dla kogo będzie finalny produkt, kto będzie go finalnie oglądał oraz kto go będzie kupował?
Czy scenarzysta zastanawia się jakie są aktualne trendy na rynku audiowizualnym? Czy orientuje się czego poszukują emitenci, czyli kina, telewizje, streamingi?
Zapraszamy na warsztaty prowadzone przez Martę Sochacką, Dyrektorkę Zarządzającą firmą dystrybucyjną Mówi Serwis. Porozmawiamy o tym, czy i dlaczego scenarzysta powinien znać odpowiedzi na powyższe pytania. Omówimy zasady rządzące się poszczególnymi polami dystrybucji i jak droga dystrybucji jego utworu będzie potem przebiegać i co to może dać.
Sunday 30th of March | 12:30 p.m.
What a cinematographer expects from a screenwriter?
Host: Mostafa Medhat
Duration : 2 hrs
Participant limit: 15 people; via online form based on the order of applications
! Only English-speaking participants
Gain a deeper understanding of the cinematographer's role and how to align your writing with their vision! Develop skills to craft visually engaging scripts that translate seamlessly to this screen. Learn to collaborate effectively with cinematographers to enhance storytelling and strengthen your grasp of key storytelling principles to elevate your scripts.